X

مقالات ارتودنسی

تاریخ انتشار: دوشنبه 05 مهر 1395
کلینیک ارتودنسی

  کلینیک ارتودنسی

امتیاز: Article Rating

آشنایی با درمانهای ارتودنسی در یک کلینیک تخصصصی ارتودنسی

در رشته های دندانپزشکی ارتودنسی شاخه ای از علم و هنر دندانپزشکی می باشد که به تشخیص پیشگیری و درمان بدشکلی های فک و صورت و مرتب کردن دندانها و طراحی و اصلاح طرح لبخند که باعث اختلال در اعمال جویدن غذا و نیز عدم تناسب و زیبا نبودن اجزاء صورت می شوند و همچنین سبب بالا رفتن اعتماد به نفس فرد می پردازد.

به تشخیص یک متخصص ارتودنسی در در کلینیک ارتودنسی این نامنظمی و بد فرمی دندان ها می توانند به علت بدشکل بودن یک یا هر دو فک و یا عقب و جلو بودن آنها نسبت به همدیگر یا در اصطلاح پزشکی کلاس2 یا کلاس3 بوجود آمده، یا در اثر ایراداتی که در رشد و روییدن دندانها به وجود می آیند مانند کم و زیاد بودن تعداد دندانها، عدم وجود فضای کافی برای رویش دندانها وتنگی فک ، بیرون زدگی، کوچک و ریز بودن بیش از حد دندان ها و نیز مشکلات ماهیچه های صورت ظاهر شود، علاوه بر این مشکلات که بیشتر جنبه ارثی دارند عوامل محیطی مانند ضربه های وارد بر صورت و دهان و یا عاداتی مانند مکیدن انگشت در دوران کودکی به طور مداوم تا سنین پس از دبستان و مشکلاتی مانند تنفس دهانی و لوزه می تواند مشکلات موجود قبلی را تبیشتر کرده و یا به تنهایی باعث ایجاد بدشکلی فک صورت و دندان ها شوند

در کلینیک ارتودنسی درمان ارتودنسی بیشتر جنبه درمانی دارد یا زیبایی ؟

چون ارتودنسی موجب بهبود وضعیت استخوانهای فک و عضلات آنها و هماهنگی دندانها با یکدیگر می شود و باعث بهبود یافتن مشکلات دندانی و فکی می شود و کارآیی دستگاه جونده افزایش می یابد و در بسیاری از موارد انجام درمان ارتودنسی مهم و اساسی می باشد البته به دنبال این درمان، زیبایی که از نتایج درمان می باشد نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است و باعث شادابی و بهبود روحیه بیمار و افزایش اعتماد به نفس بیمار می گردد و کیفیت زندگی او را ارتقاء می بخشد.

چگونه باید از بدشکلی شدن حالت فک و صورت پیشگیری نمود؟

لازم به ذکر است متاسفانه در برخی موارد این مشکلات به علت زموضوع وراثت پیشگیری چندانی ندارند ولی با انجام اقدامات زیر می توان باعث کاهش وقوع یا تشدید آنها گردید:

1: انجام ندادن ازدواجهای فامیلی و مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج مخصوصاً در مواردی که ناهنجاریهای شدید در فامیل مشاهده شود.

2: حفظ و نگهداری دندانهای شیری تحت نظریک متخصص دندانپزشکی اطفال.

3: ترک عادات مضر که رشد سیستم دندانی فکی را دچار اختلال می کند، مانند مکیدن انگشت، تنفس دهانی، جویدن ناخن و سایر اشیاء و استفاده از سرشیشه و پستانک به صورت غیر صحیح.

4: درمان بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی مانند بزرگ بودن لوزه های کامی و انحراف بینی در کودکان.

5: مراجعه فوری به کلینیک ارتودنسی در صورت وارد شدن ضربه به دندانها یا فک.

6: مراجعه به کلینیک دندانپزشکی حداقل از شش ماه یکبار و بعد از اتمام درمان ارتودنسی مراجعه هر سه یا چهار ماه یکبار برای چک کردن ریتینر ها و چکاب کلی دندان ها و میزان منظمی دندان.

در یک کلینیک ارتودنسی تخصصی می توان گفت علاوه بر محیطی تخصصی و آرام موارد دیگری را می توان ذکر کرد که در اینجان به چندین موارد اشاره می نماییم اما قبل از هرچیز باید گفت قبل از مراجعه به یک کلینیک ارتودنسی اطلاعات کافی در مورد متخصص ارتودنسی خود داشته باشید و عکس های قبل و لعد از درمان بیماران ارتودنتیست خود را در سایت یا شبکه های مجازی مانند اینستاگرام دیده باشید تا سبب قوت قلب شما شود همچنین برخورد پرسنل کلینیک ارتودنسی حائز اهمیت است که به تمامی سوالات شما با دقت و حوصله پاسخ دهند و دارای تجربه کافی باشند .همچنین قبل از مراجعه به کلینیک ارتودنسی از خوردن غذاهای بد بو مانند سیر –پیاز و ... خود داری نمایید

در چه سنی باید درمان ارتودنسی را شروع نمود و به یک کلینیک ارتودنسی مراجعه کرد وزمان درمان آن چقدر است؟

می توان گفت بهتر است هر زمان که ناهنجاری دندانی یا فکی مشاهده گردید ویا در سنین کودکی توسط والدین حس شد، نسبت به پیشگیری و درمان آن باید اقدام نمود. در برخی موارد ممکن است در بدو تولد (مانند شکاف کام و لب) شروع، ولی در بعضی موارد درمان تا پایان سنین رشد در حدود 18 سالگی عقب بیفتد. تشخیص این موارد با متخصص ارتودنسی می باشد و بهتر است، تمام کودکان بین 6 تا 7 سالگی به کلینیک ارتودنسی مراجعه کرده و توسط متخصص ارتودنسی معاینه شوند.

درمان ارتودنسی را در هر سنی می توان انجام داد و می توان گفت با روش های پیشرفته با سالم بودن لثه ها مهحدودیت سنی ندارد.

طول مدت درمان ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری و نوع درمان دارد و به تشخیص متخصص ارتودنسی در جلسه مشاوره که به بیمار به کلینیک ارتودنسی مراجعه می کند اعلام می شود . درمان با دستگاه متحرک که معمولاً قبل از رویش تمام دندانهای دائمی و در سنین قبل از بلوغ انجام می شود،و بیشتر چند ماهه و کوتاه مدت است ولی درمان با دستگاه های ثابت که اغلب پس از رویش تمام دندانهای دائمی شروع می شودو در سنین بزرگسالی است، معمولاً 15-14 ماه طول می کشد.

پس از قراردادن دستگاه های ارتودنسی در دهان بیمار ، معمولاً بیمار 3 یا 4هفته یکبار معاینه و درمان می گردد. معمولاً پس از اتمام درمان، بیمار حداقل باید به مدت شش ماه از دستگاه های نگه دارنده یا ریتینر ها جهت جلوگیری از برگشت (ریلپس) استفاده نماید. در برخی بیماران لازماین نگهدارنده ها بیشتر استفاده شود که به تشخیص متخصص ارتودنسی امکان پذیر است .

از چه روشها و دستگاه هایی برای درمان ارتودنسی استفاده می شود؟

در اتودنسی ممکن است از دستگاه متحرک، ثابت، خارج دهانی و یا ترکیبی از آنها بر طبق ناهنجاری بیمار استفاده شود. در مورد ناهنجاری های شدید فکی و دندانی بزرگسالان نیز اگر با ارتودنسی به تنهایی مشکل برطرف نشود ، درمان با ترکیبی از روش ارتودنسی و جراحی فک انجام شود.

آیا درمان ارتودنسی می تواند باعث ایجاد مشکلی در فک و دهان شود؟

در صورتی که درمان توسط متخصص ارتودنسی انجام شود و بیمار نیز در رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه بموقع و مرتب و نگهداری از وسائل ارتودنسی بهترین باشد ،مشکلی به وجود نمی آید ولی عدم رعایت بهداشت دقیق دهان و دندان و انجام ندادن توصیه های متخصص ارتودنسی یا طولانی شدن درمان و مراجعه نکردن دقیق به کلینیک ارتودنسی می تواند سبب تجمع مواد غذایی و شروع پوسیدگی دندانها شود.

آیا درمان ارتودنسی دردناک می باشد؟

در صورتیکه درمان به روش صحیح و توسط متخصص ارتودنسی حاذقی انجام شود، بیمار درد چندانی احساس نمی کند ولی با توجه به متفاوت بودن آستانه درد هر فرد بیمار ممکن است در چند روز اول پس از فعال کردن دستگاهها درد مختصری حس شود که بعد از چند روزبه طور کامل برطرف می شود.

هنگام استفاده از دستگاههای متحرک بایستی دستگاه را بر طبق زمانهای توصیه شده توسط متخصص ارتودنسی بکار برد و زمانی که متخصص ارتودنسی به بیمار تاکید می کنند به کلینیک ارتودنسی مراجعه نموده و همچنین بیمار از دستکاری در اجزاء آن خودداری نموده و طبق آموزش داده شده آن را از دهان خارج و یا در جای خود قرار دهد.

همچنین هنگام غذا خوردن و مسواک زدن دستگاه ارتودنسی متحرک را از دهان به طور صحیح خارج نمود. پلاکها حداقل بایستی روزی یکبار با مسواک فرسوده و ترجیحا سفت تمیز گردند و جهت جلوگیری از بو گرفتن پلاک متحرک آن را با آب لیمو تمیز نمود و سپس هنگامی که استفاده نمی شود در جا پلاکی که در کلینیک ارتودنسی به بیمار تحویل داده شده قرار داده شوند. در صورت شکستن و یا مفقود شدن آن بایستی هرچه سریعتربه کلینیک ارتودنسی مراجعه کرده و توسط متخصص ارتودنسی رفع شود. استفاده از دستگاه های متحرک خارج دهانی هنگام ورزش ممنوع می باشد.

در صورتی که دستگاه ثابت در دهان بیمار باشد به علت تجمع مواد غذایی در اطراف آنها، دندانها بایستی بلافاصله پس از خوردن هر وعده غذایی با مسواک مخصوص ارتودنسی و مسواک بین دندانی تمیز شده و سطوح بین سیم ها با نخ دندان ارتودنسی یا سوپر فلاس تمیز شوند. استفاده از محلول دهانشویه فلوراید مخصوص ارتودنسی یک شب در میان پس از تمیز نمودن دهان و دندان ها بسیار مفید می باشد.

بیماران دارای دستگاه ثابت باید هنگام غذا خوردن از غذاهای سفت مانند ته دیگ و لقمه های بزرگ پرهیز کنند تا براکت های فلزی یا سرامیکی متصل شده به دندانها در اثر فشار بیش از حد از دندانها جدا نشده و شکسته نشوند زیرا باعث طولانی شدن طول درمان بیمار می شود. از کشهای تجویز شده و یا سایر وسائل بایستی طبق دستور متخصص ارتودنسی بطور مرتب استفاده شود و سپس به کلینیک ارتودنسی در زمان تعیین شده مراجعه شود تا باعث طولانی شدن درمان یا ایجاد عوارض نشود.

آرزومندیم پس از درمان ارتودنسی مراجعه های مرتب به کلینیک های ارتودنسی دکتر درویش پور و دیگر درمانهای مورد نیاز دندان هایتان ، صورتی موزون و دندانهایی سالم و زیبا داشته باشید و با طرح لبخنده ایده آل اعتماد به نفس شما چندین برابر شود..

اشتراک گذاری
تصاویر
  • کلینیک ارتودنسی
  • کلینیک ارتودنسی
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت