X

مقالات ارتودنسی

تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 مهر 1394
لمینیت سرامیکی چیست؟

  لمینیت سرامیکی چیست؟

امتیاز: Article Rating

عملکردد آنها چگونه است ؟

شاید فکر کنید که چگونه یک لایه نازک سرامیک (پرسلن) که ماهیتا شکننده است می تواند سایش ها و ضربات را بدون اینکه بشکند تحمل کند. جواب در این حقیقت است که هر چند پرسلن شکننده است ,   وقتی به خوبی به دندان چسبانده شود و دندان هم آن را ساپورت و حمایت کند می تواند سطحی بسیار محکم و مقاوم ایجاد نماید.
آیا لمینیت ها با روکش های دندانی تفاوت دارند؟
هر چند هر دو در نتیجه نهایی و ایجاد شکل زیبا یکی هستند. اما معمولا وقتی تمامی سطح و دور دندان را تراش می دهیم تا پرسلن آن را کاملا در بربگیرد به آن روکش دندانی تا   crown می گویند احتیاج به برداشتن سطوح بیشتری از ساختمان دندان دارد.اما لمینیت فقط سطح جلو و رویی دندان را می پوشاند و به تراش کمتری نیاز دارد.

لمینیت ها چه مزایاییی دارند؟

آنها می توانند ظاهری بسیار طبیعی ایجاد نمایند و این امر به علت توانایی آنها در انعکاس نور ، تقریبا مشابه دندان طبیعی است ، مینای دندان نور را از خود عبور می دهد و وقتی نور به آن می خورد شکسته می شود و به لایه عاج زیرین آن خورده و انعکاس می یابد. این نفوذ و برگشت است که رنگ شیشه ای و شفافیت را به مینا می دهد. لمینیت نیز همین خاصیت را دارد. یعنی نور را از خود عبور می دهد و نور به سطح دندان خورده را انعکاس مییابد. بنابراین علاوه به اینکه شفاف است به مانند مینا رنگ لایه زیرین خود را (ابتدا با شکست) نشان می دهد. بدین خاطر است که اگر بخواهیم دندان بدرنگی را به رنگ بهتری جلوهدهیم در زیر لمینیت از چسب یاسمان با رنگ دلخواه استفاده می کنیم.

آنها در مقابل لکه های رنگی مقاوم هستند. از دیگر مزیت لمینت های پرسلن این است که لکه های رنگی به آنها نفوذ پیدا نمی کند و رنگ آنها به مرور زمان تغییر پیدا نخواهد کرد.

کاربرد ها و موارد تجویز لمینت (laminate )

همانطور که گفته شد از آنها برای ترمیم شکل و ظاهر دندانهایی که شکستگی یا سایش دارند و یا بد رنگ و بد شکل هستند استفاده می گردد. به طور مثال در ترمیم بدشکلی ها و نواقص کوچک دندانی. دندانهایی که سایش دارند یاشکستگی های جزیی دارند.
پوشاندن پرکردگی های قدیمی که رنگشان عوش شده است. پوشاندن لکه های مادرزادی یا محیطی دندان که به مینا نفوذ پیدا کرده اند. تغییر رنگ دندانهای جلو و ایجاد ظاهری بهتر و متفاوت از لمینیت همچنین می توان برای مختصر ردیف کردن و یا بستن فضاهای بین دندانی نیز خیلی بزرگ باشند استفاده از کامپوزیت یا همان ترمیم های همرنگ دندان تجویز می گردند.
 

در چه مواردی از لمینیت نباید استفاده کنیم؟

 در موارد و یا افرادی نباید از لمینیت چرسلن برای ترمیم استفاده شود. به عنوان مثال:
دندانهایی که از لحاظ ساختمانی احتیاج به افزایشی استحکام دارند.اگر مقدار زیادی از ساختمان دندان، به علت پوسیدگی یا شکستگی، از بین رفته باشد و یا دندانهایی که دارای پر کردگی های بزرگ می باشند. کاندید مناسبی برای لمینیت نیستند. در این موارد بهتر است دندانها روکشی کامل گردند.
دندانهایی که مینای آنها از بین رفته است. نظر به اینکه برای چسباندن موفق لمینیت ها احتیاج به مینای دندانی می باشد، بنابراین دندانهایی که مینای آنها از بین رفته کاندید مناسبی برای لمینیت نیستند و بهتر است روکش گردند.
در جایی که نیروی زیاد وارد می شود. کسانی که دندان قروچه دارند و یا دندانهای جلوی خود را بهم می سائیدو یا رابطه دندانهایشان طوری است که دندانهای جلو بصورت « نوک به نوک» یا «لبه به لبه» قرار می گیرند به علت اینکه اینگونه فشارها می توانند موجب کنده شدن و یا شکستن لمینیت گردند. نیز بهتر است به جای لمینیت از ترمیم های دیگر، بخصوص روکش استفاده کنند.

 

اشتراک گذاری
تصاویر
  • لمینیت سرامیکی چیست؟
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت