X

مقالات ارتودنسی

تاریخ انتشار: یکشنبه 08 آذر 1394

  لامینت یا ونیر دندان چیست؟

امتیاز: Article Rating

.
کاربردها

مشکلاتی که با لامینیت دندان (لمینیت دندان) درمان می شوند عبارتست از:
•    دندان هایی که رنگ آنها تغییر پیدا کرده است که ناشی از عصب کشی، لکه های داروهایی مثل تتراسایکلین ، مصرف بیش از حد فلوئورید یا علت های دیگر یا وجود مواد پر کننده رزین که باعث تغییر رنگ دندان شده اند، می باشد.
•    دندان هایی که پوسیده شده اند
•    دندان هایی که شکسته یا لب پر شده اند
•    دندان هایی که هم طراز یا مسطح نیستند یا شکل منظمی ندارند ( برای مثال، فرو رفتگی یا برآمدگی در آنها وجود دارد)
•    دندان هایی که بین آنها شکاف وجود دارد ( به منظور نزدیک کردن فاصله بین این دندان ها)
روش استفاده
برای قرار دادن لامینیت معمولا باید سه جلسه به دندان پزشکی بروید. جلسه اول جلسه مشاوره است و دو جلسه دیگر برای ساختن و قرار دادن ونیر دندان. فرآیند قرار دادن ونیر برای یک دندان یا چند دندان به صورت همزمان قابل انجام است و در ادامه نحوه انجام آن توضیح داده می شود:
•    تشخیص و برنامه درمانی: اولین مرحله مشارکت فعال شما را می طلبند. نتایجی که می خواهید بدست بیاورید را برای دندان پزشک خود توضیح دهید. در طول این جلسه مشاوره، دندان پزشک دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شود که قرار دادن ونیر دندان برای شما امکان پذیر و مناسب است یا خیر و در مورد نحوه قرار دادن ونیر و عوارض آن با شما صحبت می کند. او همچنین در طول این جلسه از دهان و دندان های شما تصویر اشعه ایکس و قالب می گیرد.
•    آماده سازی: برای آماده سازی دندان برای قرار دادن انواع لامینیت دندان بر روی آن، دندان پزشک تقریبا 2/1 میلی متر از مینای دندان را از سطح دندان جدا می کند که مقداری است که تقریبا برابر با ضخامت ونیری است که به سطح دندان اضافه می شود. قبل از کوچک کردن مینای دندن، دندان پزشک و شما در مورد استفاده از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه تصمیم می گیرید. سپس، دندان پزشک از دندان شما قالب می گیرد. این قالب به آزمایشگاه دندان ارسال می شود که انواع ونیردندان (چینی، سرامیکی و کامپوزیتی) را بسته به نظر شما و تجویز دندانپزشک برای شما می سازد. برای هر دندان بدشکل، هزینه ونیر دندان بیشتر می باشد.
•    باندینگ: قبل از اینکه ونیر دندان به صورت دائمی روی دندان های شما قرار بگیرد، دندان پزشک به صورت موقتی آن را روی دندان شما قرار می دهد تا رنگ و انطباق آن با دندان را بررسی کند. رنگ ونیر دندان را می توان با رنگ سیمان مورد استفاده تنظیم کرد. سپس، برای آماده سازی دندان برای قرار دادن لامینیت دندان، دندان شما تمیز، براق و برش داده می شود که باعث زبر شدن دندان به منظور انجام باندینگ قدرتمند بر روی دندان می شود. یک سیمان مخصوص بر روی ونیر استعمال می شود و سپس روی دندان قرار داده می شود. وقتی به خوبی روی دندان قرار داده شد، دندان پزشک یک پرتو نور مخصوص را روی ونیر دندان مورد استفاده قرار می دهد که مواد شیمایی سیمان را فعال سازی می کند و باعث می شود که سیمان به سرعت به عمل آید یا سفت شود. مراحل پایانی شامل جداسازی هر گونه سیمان اضافی، ارزیابی روی هم قرار گیری دندان ها و انجام هر گونه تنظیمات نهایی بر روی لامینیت دندان در صورت ضرورت می شود. دندان پزشک از شما می خواهد که چند هفته دیگر برای بررسی نحوه واکنش لثه ها به ونیر و بررسی مجدد نحوه قرار گیری ونیر بر روی دندان به دندان پزشکی مراجعه کنید.
مزایا

لامینیت دندان مزایای زیادی دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    ظاهری شبیه دندان طبیعی دارند.
•    بافت لثه، ونیر دندان چینی را به خوبی تحمل می کند
•    لامینیت دندان چینی در برابر لکه مقاوم هستند.
•    رنگ ونیر چینی را به گونه ای می توان انتخاب کرد که دندان های تیره تر، سفید تر به نظر برسند.
•    لامینیت برای تغییر رنگ و شکل دندان رویکرد محافظه کارانه ای را اتخاذ می کنند. ونیرها معمولا قبل از روکش گذاری به شکل دهی گسترده نیاز ندارند، با این وجود جایگزین زیباتر و مستحکم تری هستند.
ماندگاری
لامینیت دندان عموما بین 5 تا 10 سال ماندگاری دارند. پس از این زمان، ونیرها باید تعویض شوند. ونیرهای دندان به مراقبت خاصی نیاز ندارند. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت منظم بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید.
با وجود این که ونیر دندان چینی در برابر لکه افتادن مقاوم هستند، دندان پزشک توصیه می کند که از مصرف غذاها و نوشیدنی های بوجود آورنده لکه ای مثل قهوه، چای یا شراب قرمز خودداری کنید.
معایب و عوارض
مانند هر روش زیبایی و درمانی دیگر لامینیت دندان نیز دارای معایب و عوارضی به شرح زیر می باشد:
•    با توجه به اینکه مینای دندان جدا شده است، دندان شما نسبت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم حساسیت بیشتری دارد.
•    دندان های دارای لامینیت دندان هنوز دچار پوسیدگی می شوند و احتمالا پوشش کامل دندان با یک روکش را ضروری می کند.
•    ونیر دندان برای افرادی که دندان های ناسالم دارند ( برای مثال، افرادی که دندان های پوسیده دارند یا بیماری لثوی فعال)، دندان های ضعیفی دارند ( ناشی از پوسیدگی، شکستگی ، پر کردن زیاد دندان) یا افرادی که میزان مینای باقی مانده در سطح دندان آنها ناکافی است، مناسب نیست.
•    ونیرهای چینی برای افراد مبتلا دندان قروچه مناسب نیست، زیرا دندان قروچه رفته باعث شکستن یا لب پر شدن ونیرها می شود.
هزینه
هزینه و قیمت لامینیت دندان به موقعیت جغرافیایی و گستردگی ناحیه تحت درمان بستگی دارد. بیمه عموما هزینه ونیر دندان را تقبل نمی کند. برای اطمینان حاصل پیدا کردن از این موضوع، با شرکت بیمه دندان پزشکی خود تماس بگیرید.
لامینیت دندان از لحاظ زیبایی به فرد کمک می کند و دندان های سفید و زیبا را به نمایش می گذارد. بعد از کار گذاشتن ونیر دندان، نیاز به مراقبت خاصی ندارد و میزان ماندگاری مناسبی دارند. دندانپزشک با توجه به وضعیت و انتظارات شما از انواع لامینیت دندان که شامل سرامیکی، چینی و کامپوزیتی می باشد، بهترین را برایتان تجویز می کند.اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت