X

مقالات ارتودنسی

تاریخ انتشار: چهارشنبه 04 آذر 1394

  سؤالات شایع راجع به ارتودنسی

امتیاز: Article Rating

*آیا برای رفع نامرتبی یک یا حداکثر دو تا سه دندان نیز باید سیم های ارتودنسی درکل دندان ها نصب شود؟
 
درموارد خاصی نامرتبی وکجی فرم دو تا سه دندان را می توان با درمان های جایگزین ارتودنسی مثل «لامینیت» و ترمیم زیبایی رفع کرد. (درمان های محافظه کارانه)، اما باید توجه داشت که استفاده ی بی مورد از این درمان ها درحالت پیچیده ی ارتودنسی باعث مشکلات عدیده یی مانند از دست رفتن زیاد نسج سالم دندانی، نیاز به جراحی های لثه بی مورد وحتی گاهی برگشت درمان وعدم امکان اصلاح آتی آن با درمانی های ارتودنسی می شود. گاهی نیز عدم توجه به مسایل اکلوژنی (occlusion) مشکلات مفصل گیج گاهی فکی (T.M.D) را به بیماری تحمیل می کند.
پس باید بسته به مورد مشکل ارتودنسی تصمیم گرفت وحتی گاهی برای رفع نامرتبی دو، سه دندان هر فک بیمار را به طور کامل توسط دستگاه ارتودنسی ثابت (FIX) درمان کرد.
*آیا درمان ارتودنسی عارضه یی هم دارد؟
 
اصولاً هر درمان پزشکی خصوصاً اگر غیر علمی وبه صورت اشتباه صورت بگیرد می تواند ایجاد عارضه کند. درمان ارتودنسی هم از این قاعده مستثنی نیست.آن چه که بیماران ارتودنسی بایدبه خاطر داشته باشند. این است که رعایت کامل توصیه های درمانی «ارتودونیست» ورعایت بهداشت سوپر استاندارد در درمان ارتودنسی بسیار مهم است چرا که می تواند عوارضی مانند پوسیدگی ها، تحلیل لثه و بیماری های آن وحتی تحلیل ریشه را به صفر برساند. گاهی درد ولقی مختصری هنگام درمان ارتودنسی برای بیمار در دندان ها عارض می شود که با استفاده از داروهای مسکن وضد التهاب به راحتی قابل کنترل است ورفع می شود بد رنگی وزرد شدن دندان ها ، بعد از خارج کردن کامل دستگاه ارتودنسی از دهان کاملاً با استفاده از عمل سفید کردن دندان ها (Bleaching) رفع خواهد شد و ترس بیماران از این موضوع کاملاً بی مورد است . مشکلات لثه یی وپوسیدگی دندان ها نیز فقط دربیمارانی با بهداشت پایین وهمکاری ضعیف اتفاق می افتد.
*آیا برای بیمارانی که نمی توانند ظاهر دستگاه های ارتودنسی را تحمل کنند یا مدت طولانی درمان را بپذیرند، درمان های جایگزینی وجود دارد؟
 
امروزه در بسیاری از موارد تکنیک های جدید وپیشرفته وبا ظاهری بهتر ابداع شده اند مانند استفاده از دستگاه های هم رنگ دندان ، ارتودنسی ازپشت دندان ها (زبانی)، ارتودنسی غیر قابل مشاهده یا نامریی وحتی درمواردی، ارتودنسی با سرعت بیشتر (تکنیک Damon) موجود است. دربعضی موارد که بیمار به طور کلی با ذات درمان ارتودنسی ومدت طولانی آن مشکل دارد درمان های زیبایی دیگری می توانند تا حدی مشکلات آن ها را برطرف کنند که البته نظر متخصص ارتودنسی درتمام این موارد باید مورد توجه قرار گیرد.
*آیا درمان های ارتودنسی قابل برگشت است؟
 
دراکثر بیماران بعد از اتمام دوره ی فعال درمان (با دستگاه های ثابت یا متحرک) یک دوره ی نگهدارنده (Retention) معمولاً ازدوماه تا حدود یک سال با دستگاه های نگهدارنده (Retainer) توصیه می شود. امروزه به جز دستگاه های نگهدارنده ی متحرک که اکثر بیماران از آنها استفاده می کنند. دستگاه های نگهدارنده ی ثابت (Fix) نیز وجود دارند که استفاده از آن ها به مراتب آسان تر است. حتی با انجام تمامی مراحل نگهداری درمان چند درصد برگشت جزیی در دندان ها مشاهده می شود. که طبیعی وغیر محسوس است ونباید باعث نگرانی بیمارشود. برگشت های شدید در درمان ارتودنسی فقط به خاطر عدم همکاری بیمار دراستفاده از وسایل نگهدارنده بوده که به راحتی قابل پیشگیری است وبا همکاری خوب بیمار به وقوع نمی پیوندد. گاهی موارد ناشی از تغییرات رشدی ودندان های عقل، کمی ترتیب دندان ها را به هم می زند که باید زیر نظر متخصص ارتودنسی وبه موقع تحت کنترل قرار گیرند.
*گاهی ظاهر دندان های بیمار ردیف است ولی در درمان ارتودنسی به او گفته می شود که باید دندان کشیده شود.، چرا؟
 
باید متذکر شد که کشیدن دندان یکی از راه های ایجاد فضا درقوس فکی است که الزامی ندارد حتماً دندان ها نامرتب وکج باشند، بلکه گاهی برای اصلاح شیب دندان ها وبیرون زدگی لب هاکه خود نوعی مشکل به نام « پروتروژن» در ارتودنسی است، نیاز به کشیدن چهار دندان دایمی وجود دارد. ضمناً گاهی جهت جلوگیری از نامرتبی دندان ها در آینده نیاز به کشیدن یا جراحی دندان های عقل وجود دارد.
*طول درمان ارتودنسی چقدر است؟
 
بسته به نوع مشکل ارتودنسی فرد، زمان درمان می تواند از چند هفته ودر درمان های پیچیده تا چند سال باشد. معمولاً اکثر درمان های بین یک تا دو سال به طول می انجامد ودرمان های بالای سه سال نادر هستند.
*چه افرادی نیاز به درمان های ارتودنسی یا جراحی های زیبایی ندارند؟
 
بسیاری از افرادی که به ما مراجعه می کنند، خواهان تغییری دربدن از جمله درصورت ولبخند خود هستند وتصورشان این است که با این کار تغییری دروضعیت زندگی شان داده می شود. مشکلات فردی، شغلی، اجتماعی آنها برطرف می شود. این گونه بیماران معمولاً یا در صورت خود اصلاً ناهنجاری ندارند یا مشکل آن ها بسیار خفیف است که نتیجه ی دستکاری دراین گونه موارد چه دستکاری ارتودنسی و چه جراحی زیبایی گاه برعکس یا بسیار اندک است چون فرد از ابتدا ناهنجاری نداشته و پتانسیل چنین تغییراتی نفعی به حال او نخواهد داشت ونتیجه ی دستکاری عضو طبیعی وسالم به هم خوردن هارمونی وایجاد حالت مصنوعی وعروسکی بوده که نه تنها زیبا نیست بلکه زشت هم خواهد بود.

 

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت