X

حساس شدن دندان ها و راه های کاهش حساسیت دندان :

حساس شدن دندان ها و راه های کاهش حساسیت دندان :

عوامل موثر در آسیب رسیدن به لثه و مینای دندان :

● مصرف زیاد غذاهای اسیدی ( مواد بسیار ترش )

● مسواک زدن غیر اصولی و شدید بخصوص مسواک زدن با مسواک های زبر

● استفاده بیش ازحد و طولانی مدت از خمیردندان هایی که به منظور سفید کردن ٬ از بین بردن جرم دندان یا برای مصرف افراد سیگاری در داروخانه ها به فروش می رسند

● دندان قروچه ٬ شکستگی یا ایجاد ترک بر روی دندان ها و نیز کنده شدن موادی که دندان با آن پرشده

توصیه های لازم جهت پیشگیری و جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان ها :

● روزانه دو بار و هر بار ۵ دقیقه توسط یک مسواک نرم و با کیفیت دندان ها را مسواک بزنید . جهت اطلاع از نوع مناسب مسواک و روش صحیح مسواک زدن می توانید از دندان پزشک متخصص کمک بگیرید . اما توصیه می شود ابتدا با زاویه ۴۵ درجه سطح بیرونی دندانها را به آرامی و با دو حرکت بالا و پایین و حرکت به طرفین مسواک بزنید این کار موجب می شود تا حد امکان داخل شیار ها و سطح خارجی دندان ها کاملا تمیز شود سپس سطح داخلی و روی دندان ها را به همان ترتیب که ذکر شد تمیز نمایید .در انتها نیز روی زبان را پاک کنید و توجه داشته باشید مسواک زدن آرام و طولانی مدت ( ۳ تا ۵ دقیقه ) بسیار مناسبتر از مسواک زدن سریع با استفاده از مسواکی زبر می باشد .

● استفاده از نخ دندان روشی مناسب جهت تمیز نمودن شیار ها و فواصل بین دندانی می باشد

● از مهمترین نکات لازم جهت مسواک زدن انتخاب خمیر دندانی مناسب می باشد لذا خمیر دندان های ضد حساسیت برای این منظور توصیه می شوند .

● هرگز جهت خارج نمودن بقایای غذا ها از اجسام تیز یا فلزی استفاده نکنید زیرا این اجسام به شدت به مینای دندان آسیب وارد می کنند .

● از دهان شویه مناسب استفاده نمایید

منابع : مقالات بخش تغذیه و سلامت تبیان

www.orthoclinic.ir

Print
486 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x