X

مقالات ارتودنسی

تاریخ انتشار: دوشنبه 30 شهریور 1394

  بهداشت دهان و دندان

امتیاز: Article Rating

اکنون که شما براکت دارید ضروری است که بهداشت دهان خوبی را در  تمام مدت درمان داشته باشید. براکت ها، سیم ها،  بند ها و نگهدارنده ها همگی می توانند ذرات غذا را نگهدا شته و باعث پوسیدگی یا تغییر رنگ دندان ها شود. مسواک زدن دندان ها ترجیحا بعد از هر وعده ی غذایی و حد اقل دو بار در روز می باشد. شما برای حفظ بهداشت دهان خود به وسایلی مانند مسواک مخصوص ارتودنسی، مسواک یا برس بین دندانی، نخ دندان و دهان شویه ها  نیاز دارید.

مسواک زدن:

- برای اینکه تمام دندان ها تمیز شود، باید طبق روالی منظم مسواک زده شود. همان طور که می دانید دندان ها  به غیر از سطوح در تماس با هم که باید با نخ دندان تمیز شود دارای سه سطح بیرونی(سمت گونه)، سمت درونی(سمت زبان یا کام) و سطح رویی یا جونده(که جویدن را انجام می دهد) می باشد.

- مسواک زدن را مثلا به این صورت شروع می کنید که از سطح بیرونی دندان های بالا از آخرین دندان سمت چپ آغاز گشته و بعد از تمیز شدن این ناحیه، مسواک را کمی جلو آورده و ناحیه دوم تمیز می شود،  جلو آوردن مسواک نباید زیاد باشد به نحوی که ناحیه دوم با اول همپوشانی داشته باشد. به همین ترتیب تمام سطح بیرونی دندان های بالا تمیز شده و بعد سطح داخلی دندان های بالا به همین ترتیب از سمت چپ تا آخرین دندان سمت راست تمیز می شود. در پایان سطح جونده دندان های بالا باز هم با همان ترتیب تمیز می گردند. در مورد دندان های پایین نیز همین مراحل انجام می شود.

 روش مسواک زدن صحیح دندان های دارای براکت:

مرحله1: ابتدا به اندازه ی یک نخود خمیر دندان روی مسواک خشک قرار دهید، مسواک زاویه 45 درجه با سطح خارجی دندان داشته و جهت الیاف مسواک به سمت براکت ها باشد.

مرحله2: جهت نفوذ الیاف مسواک به شیار بین لثه ودندان لازم است از حرکات لغزشی با دامنه کوتاه یا حرکات چرخشی به مدت 10 ثانیه برای هر دندان استفاده نمائید.

 مرحله3: در این مرحله سطح داخلی دندان ها تمیز می شود. با قرار دادن مسواک به طور مایل و با حرکات لغزشی با دامنه ی کوتاه این عمل را انجام دهید.

 مرحله4: مسواک زدن دندان های فک پایین از محل تماس دندان و لثه به سمت بالا شروع و مانند فک بالا ادامه می یابد. در انتها برای تمیز شدن زبان می توانید زبان به به آرامی از عقب به جلو مسواک نمایید.

 نخ دندان:

استفاده از نخ دندان برای تمیزکردن سطوح بین دندان ها حداقل یکبار در روز ضروری است البته از نظر اولویت بعد از مسواک معمولی و مسواک بین دندانی قرار دارد. برای این منظور 30 سانتی متر از نخ بریده و طبق دستورات زیر عمل نمائید.

سوپرفلاس که دارای دو قسمت نازک سفت و خشک و قسمت ضخیم تر اسفنجی و نرم می باشد. از قسمت نازک برای گذراندن نخ از زیر سیم و از قسمت دیگر برای نخ زدن استفاده می شود.

مرحله 1: انتهای نازک و سفت از بین فضای دندان و وسایل ارتودنسی عبور دهید.

 مرحله 2: با گرفتن دوطرف نخ دندان با انگشت دو دست به آرامی نخ را در بین دندان ها کشیده و خیلی ملایم آن را بر روی سطح دندان به بالا و پائین حرکت دهید.

 مرحله 3-4: نخ را تا زیر لثه و بر روی دو دندان مجاور حرکت داده شود. هرگز نخ دندان را به صورت حرکت اره ایی روی لثه نکشید. هدف تمیز شدن دو سطح دندانی مجاور هم می باشد.

 مرحله 3-4: نخ را تا زیر لثه و بر روی دو دندان مجاور حرکت داده شود. در هر ناحیه تماس دو سطح وجود دارد که مربوط به دو دندان مجاور می باشد و این دو ناحیه با دو جهت حرکتی مخالف هم تمیز می شوند.

  برس بین دندانی:

وسیله  مفید و بسیار مهم  برای تمیز نمودن نواحی دندانی در زیر سیم و اطراف براکت ها می باشد. از این وسیله به آهستگی و با دقت مطابق شکل استفاده نمائید. باید سمت چپ و راست براکت ها به صورت تک به تک حتما تمیز شود که مسواک از بالا پایین سیم عبور داده شده و با حرکت رفت و برگشتی به بالا و پایین سطح دندان در مجاورت براکت تمیز می شود. در صورتی که سطح بالا و پایینی براکت نیز با این مسواک تمیز شود بسیار عالی خواهد بود. بعد از مدتی استفاده از این مسواک ها پرزهای سر آن تخریب می شود که باید تعویض شوند(بین 1 تا 2 ماه).

  شستشوی دهان:

استفاده از دهان شویه مخصوص ارتودنسی به نام ارتوکین هر شب پیشنهاد می شود بدین صورت که بعد از مسواک زدن و اتمام  تمام کارهای بهداشتی از این دهان شویه استفاده کنید و بعد از آن دیگر دهان خود را با آب نشسته و هیچ چیزی دیگر نخورده و نیاشامید. البته می توان از دهانشویه های دیگر نیز استفاده کنید. در مورد نحوه استفاده از دهانشویه ها حتما به دستورالعمل آن توجه کنید.

البته استفاده از برخی دهانشویه ها مثل کلرهگزیدین در موارد خاص مانند مشکلات لثه ای، زخم های دهانی و یا خطر پوسیدگی تجویز می شوند که حتما باید با تجویز دندانپزشک باشد.

استفاده از دهانشویه آب نمک رقیق و ماساژ لثه و مخاط داخل دهان نیز حداقل روزی یکبار توصیه می شود.

 

بهداشت دهان ارتودنسی

هر بار که خوراکی شیرین یا نشاسته‌ای را در دهان می‌گذاریم، محیط مناسبی برای باکتری‌های دهان فراهم می‌شود.این باکتری‌ها با تولید اسید می‌توانند مینای دندان را حل کرده و سبب ایجاد پوسیدگ...ی شوند.

بعضی مسواک‌های مخصوص هم برای بیماران ارتودنسی ساخته شده‌اند که تمیز کردن اطراف براکت‌ها را ساده‌تر می‌کند. علاوه بر اینها، استفاده روزانه از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید هم ضروری میباشد تا بتوان احتمال بروز پوسیدگی‌ را کاهش داد. نخ دندان هم فراموش نشود. هرچند که استفاده از آن در حالی که براکت روی دندان نصب شده به طور قطع ساده نیست اما با کمی حوصله و تکرار می‌توان این کار را انجام داد. البته نخ دندان‌های مخصوصی هم به بازار آمده که برای بیماران ارتودنسی ساخته شده و استفاده از آن در این دوران راحت‌تر است

 

 

 

 

آموزش بهداشت ارتودنسی

 

 

آموزش بهداشت ارتودنسیرعایت بهداشت دهان و دندان در زمانی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارید، اهمیتی دو چندان پیدا می کند. براکتها و هر گونه جسم خارجی در دهان می تواند در صورت عدم رعایت بهداشت محل تجمع پلاک میکروبی شده و باعث پوسیدگی دندانی و مشکلات لثه ای گردد.بنابر این توصیه می شود در طول دوره ای که تحت درمان ارتودنسی قرار دارید، حداقل روزی ۴ مرتبه مسواک بزنید. مسواک های برقی در دوره درمان ارتودنسی و بویژه برای کودکان تجویز می شوند. اما از نظر آماری برتری زیادی نسبت به مسواک های دستی نداشته اند. در واقع مهمترین نکته آن است که کودک شما با مسواک خریداری شده بتواند ارتباط خوبی برقرار کند. البته مسواک تهیه شده نیز باید استاندارد های لازم را داشته باشد. از اینرو مسواک های برند بهتر هستند.در هر جلسه ویزیت ، ابتدا وضعیت بهداشتی شما ارزیابی می گردد. به یاد داشته باشید وضعیت بهداشت دندانها و لثه شما کاملا" بیانگر میزان همکاری شما در زمینه درمان ارتودنسی است.کم اهمیت دانستن اصول بهداشتی در درمان ارتودنسی به معنای بروز لکه های سفید رنگ پوسیدگی روی دندانها و یا تورم و التهاب لثه هاست که می تواند تبعاتی نظیر ظاهر نازیبای دندانها پس از پایان ارتودنسی و یا نیاز به جراحی لثه حین درمان ارتودنسی را به دنبال داشته باشد.توجه داشته باشید در چند هفته نخست ممکن است در زمان استفاده از مسواک و نخ دندان لثه های شما خونریزی کند که این نشان دهنده ملتهب بودن لثه های شما است. نگران نشوید و طبق دستور به کار خود ادامه دهید و یقین داشته باشید پس از گذشت چند هفته، این مشکل مرتفع می گردد. مسواک های بین دندانی ، نخ دندان و دهانشویه ها هم بایستی در کنار مسواک زدن استفاده شوند. طریقه صحیح رعایت بهداشت ارتودنسی را در بخش های بعدی می توانید ببینید.

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت