X

مقالات ارتودنسی

تاریخ انتشار: شنبه 18 مهر 1394

  ایسنا :: ارتودنسی از مشکلات گوارشی جلوگیری می‌کند

امتیاز: Article Rating

دکتر محمد باقر حیدری در گفت وگو با خبرنگا ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، در خصوص اسکلت دهان اظهار کرد: برخی از ناهنجاری‌ها تا سن 16 سالگی ظاهر نمی‌شوند و زمان نیاز است که برخی از ناهنجاری‌ها نمایان شوند.

وی با اشاره به ضرورت انجام ارتودنسی به موقع گفت: انجام مراقبت‌های ارتودنسی به موقع اهمیت زیادی دارد چون اگر مشکل را زود و به موقع برطرف کنیم به نتیجه بهتری می‌رسیم و هزینه درمان کمتر می‌شود و درمان بسیار ساده‌تر است.

وی پیرامون ناهنجاری‌های دهانی اظهار کرد: ناهنجاری‌های دهانی به دو دسته ناهنجاری‌های فکی و ناهنجاری‌های دهانی تقسیم می‌شوند که ناهنجاری‌های فکی به معنای روی هم قرار گرفتن دندان‌ها، فاصله میان دندان‌ها، جلو یا عقب بودن فک است.

این متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های فکی تصریح کرد: ناهنجاری‌های دندانی به معنای عدم مطابقت دندان‌ها و فشار فک است که در این صورت دندان‌ها می‌تواند بزرگ باشد که موجب نامرتبی دندان‌ها شود و یا کوچک باشد که باعث ایجاد فاصله می‌شود.

به دندان‌های شیری باید بیشتر توجه شود

دکتر حیدری در خصوص راههای پیشگیری گفت: برخی از ناهنجاری‌های فکی و دهانی غیرقابل پیشگیری هستند و این ناهنجاری‌ها بیشتر ارثی هستند اما اگر در زمان مناسب یعنی در زمان کودکی به دندان‌ها توجه شود و پوسیدگی و افتادن زودهنگام دندان‌های شیری نادیده گرفته نشود و از دندان‌های شیری که پایه‌ای برای دندان‌های اصلی است مراقبت بیشتری صورت گیرد مقدار زیادی از این ناهنجاری‌ها از بین خواهد رفت.

وی پیرامون مراقبت‌های اولیه ارتودنسی اظهار کرد: در مرتب کردن دندان‌ها باید بیمار کاملا تحت نظر دکتر ارتودنسی باشد و در سنین رشد دستورات تغذیه‌ای رعایت شود.

وی در ادامه افزود: بیمار باید مراقبت‌هایی که در طول زمان ارتودنسی توصیه می‌شود را انجام دهد. رعایت بهداشت می‌تواند عوارض کمتری را در پی داشته باشد همچنین استفاده از دهان شویه و مراقبت از وسایل ارتودنسی ضروری است.

متخصص ارتودنسی در تهران، فوق تخصص ارتودنسی پزشک 

ارتودنسی در غرب تهران 

ارتودنسی شرق 

ارتودنسی پزشکی دکتر جراح فک و صورت متخصص دهان لبخند 

ارتودنسی جراحی فک و صورت دکتر درویش پور و دکتر هادی درویش پور متخصص ارتودنسی و نفر اول بورد تخصصی 

ارتودنسی برترین متخصص دندان پزشکی و برترین متخصص ارتودنسی در ایران

انتخاب متخصص خوب ارتودنسی،چگونه یک متخصص ارتودنسی خوب پیدا کنید، راهکار انتخاب متخصص خوب دندان پزشک،

ارتودنسی،ارتودنسی نامرئی،انواع ارتودنسی،ارتودنسی ثابت

استفاده از پلاک‌ها مشکلی در تکلم و تلفظ واژه‌ها ایجاد نمی‌کند

انجام ارتودنسی بسیاری از بیماری‌های گوارشی را برطرف می‌کند

این متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های فکی با اشاره به تصورات اشتباهی که پیرامون استفاده از پلاک‌ها وجود دارد، اظهار کرد: افراد جامعه تصور می‌کنند که استفاده از وسایل ارتودنسی می‌تواند مشکلاتی را در صحبت کردن، غذا خوردن و بازی کردن ایجاد کند در صورتی که وسایل ارتودنسی در ابتدا می‌تواند اختلالاتی در طرز صحبت کردن ایجاد کند اما بعد از مدت کوتاهی این مشکل برطرف می‌شود و اختلال تکلمی برای بیماران ایجاد نمی‌شود.

وی در خصوص مراقبت‌های ویژه از وسایل ارتودنسی اظهار کرد: مراقبت‌های خاص و ویژه‌ای از وسایل ارتودنسی باید انجام شود که به عنوان مثال می‌تواند شامل دوری از ورزش‌های رزمی باشد. ورزشهایی مانند کاراته و تکواندو ممکن است به ارتودنسی آسیب برساند.

دکتر حیدری با اشاره به هضم بهتر غذا با استفاده از وسایل ارتودنسی بیان کرد: استفاده از وسایل ارتودنسی مشکلات گوارشی ایجاد نمی‌کند بلکه اگر ناهنجاری‌های دهانی درمان نشود غذا به درستی هضم نمی‌شود و می‌تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند.

وی تصریح کرد: انجام اقدامات ارتودنسی می تواند از عوارض گوارشی و مشکلات معده جلوگیری کند.

اقدامات ارتودنسی طول عمر دندان‌ها را افزایش می‌دهد

این متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های فکی با اشاره به اقدامات ارتودنسی که می‌تواند موجب افزایش طول عمر دندان‌ها شود، گفت: با انجام ارتودنسی طول عمر دندان‌ها افزایش می‌یابد و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌شود و اقداماتی مانند مسواک و نخ دندان راحت‌تر می‌شود.

وی گفت: دندان‌های پر کرده مشکلی ایجاد نمی‌کند و با رعایت ملاحظات خاص که توجه به جنس دندان و میزان پر کردگی دندانهاست، فشار کمتری بر آنها وارد و مشکل خاصی ایجاد نمی شود.

دکتر حیدری پیرامون تفاوت پلاک‌های ثابت با پلاک‌های متحرک اظهار کرد: پلاک های متحرک این قابلیت جا به جایی را دارند و در زمان غذا خوردن از پلاک ها استفاده نمی‌شود البته استفاده از نوع متحرک و ثابت به انتخاب فرد بیمار نیست و به نسبت خرابی دندان‌ها و ناهنجاری دهان از این پلاک ها استفاده می شود.

وی تصریح کرد: تاثیر و بهبودی پلاک‌های ثابت بسیار سریع‌تر از پلاک‌های متحرک است و بین یک سال تا سه سال تاثیر گذاشته و بهبودی کامل حاصل می شود.

آب میوه برای افرادی که ارتودنسی کرده‌اند مناسب‌ است

دکتر حیدری در مورد رژیم غذایی افرادی که ارتودنسی می‌کنند، اظهار کرد: افرادی که ارتودنسی می کنند نباید از غذاهای سفت استفاده کنند. همچنین باید از مصرف شکلات که چسبندگی زیادی ایجاد می‌کند خودداری و از میوه‌هایی که بدون هسته هستند و یا از آب میوه طبیعی استفاده کنند.

وی در خصوص برگشت پذیری وضعیت دندان‌ها به حالت ثابت گفت: در صورتی که مدت زمان ارتودنسی تمام شود و دندان‌ها وضعیت مناسبی پیدا کنند می توان از وسایل نگهدارنده استفاده کرد که از برگشت پذیری دندان‌ها به وضعیت سابق جلوگیری می‌شود و باید از این وسایل 6 ماه تا 3 سال استفاده کرد.

این متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های فکی در پایان خاطرنشان کرد: ارتودنسی جزو فعالیت‌های زیبایی محسوب نمی شود و انجام اقدامات ارتودنسی می تواند از مشکلات فکی و گوارش جلو گیری کند و وضعیت سلامت بهبود یابد

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت