X

مقالات ارتودنسی

تاریخ انتشار: شنبه 07 آذر 1394

  آیا من کاندید درمان با لامینیت ونیرهستم؟

امتیاز: Article Rating

تفاوت لامینیت ونیرهای کامپوزیتی و پرسلنی ( سرامیکی ) کدام است؟
 
لامینیت های کامپوزیتی طی یک یا دو جلسه بطور مستقیم بر روی دندانها ساخته می شوند. جنس این ونیرها از جنس همان ترمیم های هم رنگ دندان می باشند که با مهارت و دقت زیاد و شناخت اصول زیبایی و آناتومی دندانها بر روی آنها ساخته می شود. اخیراً جهت ساخت لامینیت های کامپوزیتی از کامپوزیت های مستحکم تر و با عمر طولانی تر استفاده می شود. این کامپوزیت ها در مقایسه با مواد ترمیمی که به طور روزمره استفاده دارای درصد بالاتری از فیلرهای رزینی از قبل پلیمریزه شده و سرامیکی در ابعاد نانو می باشد. نسل جدید نانو کامپوزیت های سرامیکی گزینه بسیار مناسبی جهت انجام لامینیت ونیرهای کامپوزیتی می باشد.
ونیرهای پرسلنی ( سرامیکی ) پس از تراش مختصر سطح دندان و قالبگیری از آن در لابراتوار و توسط پرسلن ساخته می شوند و در جلسه بعد از امتحان و تائید توسط چسب های رزنی بر روی دندانها قرارمی گیرد.

 
 
 
مزایا و معایب لامینیت های کامپوزیتی کدام است؟
 
مهم ترین مزیت لامینیت های کامپوزیتی زمان آن است که در یک جلسه ساخته می شود. البته چنانچه بخواهیم یک طراحی و بازسازی لبخند باونیرهای کامپوزیتی انجام گیرد. گاهی به سه یا چهار جلسه زمان نیاز است. مزیت دیگر ونیرهای کامپوزیتی قابلیت های ترمیم ان در صورت شکستگی است. چنانچه ونیر کامپوزیتی شما دچار
شکستگی شود بوسیله همان کامپوزیتی که ساخته شده است ترمیم می گردد. مزیت دیگرونیرهای کامپوزیتی هزینه به مراتب کمتر آنها می باشد چرا که بطور مستقیم ساخته می شوند و نیازی به ارسال به لابراتوار ندارند.
ونیرهای کامپوزیتی بطور کلی در مقایسه با ونیرهای سرامیکی دارای مقاومت سایشی در استحکام کمتر می باشد.
ونیرهای کامپوزیتی همچنین زودتر دچار تغییر رنگ می شوند. البته با انجام مراقبت های دوره ای و پولیش هر 6 ماه یکبار مشکلات کمتر می شود.
 

 
 
مزایا و معایب لامینیت ونیرهای سرامیکی در مقایسه با ونیرهای پرسلنی کدام است؟
 
لامینیت ونیرهای سرامیکی ﺩارای استحکام بالاتر و ظاهر و نمای طبیعی تر هستند. این خصوصیت به ماهیت ذاتی سرامیک ها مربوط می شود که درخشنده تر هستند. آنها همچنین کمتر دچار تغییر رنگ و سایش می شوند.
ونیرهای سرامیکی معمولاً به تراش بیشتری در مقایسه با ونیرهای کامپوزیتی نیاز دارند. البته این تفاوت بسیار جزئی و غیر قابل محسوس است. مهم ترین مشکل ونیرهای سرامیکی غیر قابل ترمیم بودن آنها در صورت وقوع شکستگی است. در چنین مواردی می بایست کل ونیر تعویض گردد. ونیرهای سرامیکی همچنین دارای هزینه بالاتری نسبت به انواع کامپوزیتی می باشد.

 
 
 
درچه مواردی درمان با ونیرهای پرسنلی تجویز نمی شود؟
 
در چهار مورد انجام درمان با لامینیت ونیر توصیه نمی شود :
1. لامینیت ونیر نمی تواند بر روی دندان ناسالم قرار گیرد.
2. لامینیت ونیر برای افرادی که دارای عادت به هم فشردن دندانها هستند تجویز نمی شود.
3. لامینیت ونیر بایستی بر روی مینای دندان قرار داده شود بدین جهت دندانی که مقدار زیادی از ساختمان مینای خود را از دست داده برای این کار مناسب نمی باشد.
4. قرار دادن لامینیت ونیر بر روی دندان بسبب افزایش استحکام آن نمی گردد.

 
 
 
چه نوع لامینیت ونیری برای من مناسب است؟
 
انتخاب نوع لامینیت بستگی به مواردی چون وضعیت دندانها مقدار مینای موجود پس از از تراش وجود یا عدم وجود ترمیم یا روکش بر روی دندانهای مجاور زمان و هزینه دارد. جهت انجام درمان با هزینه پایین تر و زمان سریع تر و تغییرات کمتر بر روی دندانهای موجود ونیرهای کامپوزیتی می توانند تا حدودی نیاز شما را برآورده کند. اگر چه استحکام دوام و نمای طبیعی ونیرهای سرامیکی فاکتورهایی هستند که در هنگام اجرای یک بازسازی و طراحی لبخند می بایست در نظر گرفته شود.

 
 
 
دوام ونیرهای پرسلنی چقدر است؟
 
قانون مشخص و ثابتی جهت تعیین دوام ونیرهای پرسلنی و کامپوزیتی وجود ندارد. چنانچه معاینات دوره ای خود را بطور مرتب انجام دهید و مراقبت های لازم را داشته باشید می توانید انتظار داشته باشید که آنها برای مدت زیادی باقی بمانند. توجه داشته باشید که هر چه سبب ترک خوردگی و شکستگی دندانهای طبیعی تان شود می تواند منجر به صدمه لامینیت ونیرها شود. با رعایت کلیه موارد مراقبتی طول عمر معمول لامینیت ونیر حدود 8 تا 10 سال برآورد می شود.اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت