X

مقالات ارتودنسی

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 15 دی 1394

  اکثر مردم توان پرداخت خدمات ارتودنسی را ندارند

امتیاز: Article Rating

وی با اشاره به اینکه بحث اصلی در ارتودنسی سلامت بافت‌های دهان، عملکرد صحیح و باثبات فک بالا و پایین، دندان‌ها و در ‌‌نهایت افزایش زیبایی است، گفت: خدمات ارتودنسی سبب افزایش عمر دندان‌ها و کاهش هزینه‌های بعدی درمان می‌شود.

خدمات ارتودنسی

یکی از دلایل بالا بودن قیمت هزینه‌های متخصص ارتودنسی ، طولانی بودن مدت درمان (حدود دو سال) و استفاده از وسایلی است که تکنولوژی آن تماما متکی بر واردات است که این عوامل سبب شده، هزینه‌ خدمات ارتودنسی بیش از توان مردم باشد.

وی گفت: هزینه‌های خدمات ارتودنسی برحسب دولتی و خصوصی بودن مراکز درمانی متغیر بوده، هزینه‌های دریافتی با توجه به اینکه برای هر بیمار حداقل ۳۰ جلسه و در برخی مواقع تا ۵۰ جلسه زمان صرف می‌شود و با در نظر گرفتن میزان مواد مصرفی و گرانی آن‌ها حتی از خدمات معمول ترمیمی دندانپزشکی نیز ارزان‌تر است.

رییس دوازدهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست‌های ایران با انتقاد از اینکه برخی اشخاص خصوصی و نهادهای غیر خصوصی در زمینه آموزش ارتودنسی به فعالیت مشغولند، اظهارکرد: آموزش ارتودنسی می‌بایست بر اساس کوریکولوم وزارت بهداشت و زیر نظر این وزارتخانه باشد، اما در جامعه برخی افراد که ارتودنتیست هم نیستند در مطب‌های خود نسبت به آموزش ارتودنسی اقدام می‌کنند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر برخی ارگان‌ها مانند جهاد دانشگاهی نیز در زمینه آموزش ارتودنسی فعالند که کار آنان نیز خلاف مقررات و ضوابط وزارت بهداشت است و نکته جالب آن است که آموزش‌های تخصصی ارتودنسی در این ارگان‌ها توسط افرادی صورت می‌گیرد که خود فاقد مدرک تخصصی ارتودنسی هستند.

درویش پور گفت: بیشترین زیان در این زمینه متوجه مردم است که به کارگیری درمان‌های غلط، سبب ایجاد مشکلاتی در بافت‌های دهان و دندان‌ها، ضایعات استخوانی، لثه‌ای و ایجاد عوارض جسمی و روانی در آنان می‌شود.
وی بر ضرورت نظارت هر چه بیشتر وزارت بهداشت در زمینه آموزش‌های دندانپزشکی به ویژه ارتودنسی تاکید کرد.


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت