X

مقالات ارتودنسی

تاریخ انتشار: پنجشنبه 12 آذر 1394

  آمالگام یا کامپوزیت؟ از دندانپزشک خود کدام یک را بخواهیم

امتیاز: Article Rating

آمالگام به دلیل وجود نقره و جیوه در آن دارای معایبی است از جمله اینکه این مواد با گذشت زمان، جذب عاج و مینای سالم باقیمانده از دندان پر شده گشته و باعث ایجاد رنگ خاکستری در بافت سالم دندان می گردد. همچنین اگر به هر علتی دندانپزشک ناچار به خارج نمودن ماده آمالگام از دندان شود. به علت خاصیت سمی جیوه  باید از تدابیر خاصی استفاده نماید، تا از جذب ذرات مضر معلق شده در هوا از طریق راه تنفسی جلوگیری شود.در غیر این صورت خطراتی را برای بیمار و دندانپزشک در پی خواهد داشت .و اما در کامپوزیت جدید مخصوص دندانهای خلفی،این مشکلات وجود ندارد. زیبایی فوق العاده کامپوزیت های جدید مخصوص دندان های خلفی از دیگر خواص عالی آن است. این مواد کاملا همرنگ دندان هستند و حتی دندانپزشک می تواند مطابق با درجه روشنی و تیرگی دندان،از ماده ترمیمی همرنگ آن استفاده نماید.
از آنجایی که در آمالگام  فلزاتی  مانند مس، روی، قلع و جیوه وجود دارد در صورت وجود انواع دیگر ترمیم های  فلزی در دهان  و با توجه به خاصیت رسانا بودن بزاق، پدیده پیل الکتریکی در دهان به  وجود می آید که منجر به از بین رفتن ترمیم و زخم های دهانی می شود.

کامپوزیت های جدید مخصوص دندان های خلفی در برابر نیروهایی که در هنگام جویدن غذا بر آنها وارد می شود بسیار مقاوم هستند و دچار سایش و یا شکستگی نمی شوند و از آنجایی که پایه آنها فلزی نیست  بر خلاف آمالگام دچار خوردگی فلز نمی شوند و به همین دلیل دیگر از طعم خاص فلزی در دهان خبری نیست.
این کامپوزیت های جدید در ترمیم های پیچیده دندانی بسیار کاربرد دارند و از ساختمان سالم دندان محافظت می کنند، در حالی که در ترمیم آمالگام برای رسیدن به یک ساختار هندسی مناسب حتی باید دندان سالم باقیمانده نیز تراشیده شود. نسل قبل این کامپوزیت ها، که ما آنها را با نام کامپوزیت های قدامی می شناسیم قابل استفاده برای دندان های خلفی نیستند، چون در برابر نیروهای سایشی و فشاری در هنگام جویدن مقاوم نبوده و دچار شکستگی و سایش می شوند. به همین دلیل در گذشته از کامپوزیت برای ترمیم دندان های خلفی استفاده نمی شده است. ما امروزه با توسعه دانش بیومتریال دندانپزشکی و با سود جستن از مهارت بالای دندانپزشک می توانیم از زیبایی منحصر به فرد، مقاومت فوق العاده و عمر طولانی کامپوزیت های جدید مخصوص دندان های خلفی، بهره مند شده و با خاطری آسوده ازلبخند زیبای خود لذت ببریم.
   


اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت