شماره: 7
1395/07/29
ارتودنسی ثابت فلزی
ارتودنسی ثابت فلزی

منظور از ارتودنسی ثابت این است که بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید. در دستگاه ارتودنسی ثابت اجزا به صورت نگین هایی برروی دندان چسبانده شده و ثابت می گردند. این نگین ها اصطلاحاً براکت نام دارند و يک سيم از بين اين براکتها گذرانده می شود که با کش های ظريفی که به دور براکت ها انداخته می شود(و می توانند رنگی باشند) در جای خود ثابت می شوند. اين کشها هر جلسه تعويض می شوند ولی سيم ها ممکن است هر جلسه عوض نشود و براکت ها هم که تا پايان درمان باقی می مانند. این روش درمانی برخلاف درمان های متحرک، تا حدی وابسته به همکاری بیمار می باشد.

ارتودنسی ثابت

منظور از ارتودنسی ثابت این است که بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید. در دستگاه ارتودنسی ثابت اجزا به صورت نگین هایی برروی دندان چسبانده شده و ثابت می گردند. این نگین ها اصطلاحاً براکت نام دارند و يک سيم از بين اين براکتها گذرانده می شود که با کش های ظريفی که به دور براکت ها انداخته می شود(و می توانند رنگی باشند) در جای خود ثابت می شوند. اين کشها هر جلسه تعويض می شوند ولی سيم ها ممکن است هر جلسه عوض نشود و براکت ها هم که تا پايان درمان باقی می مانند. این روش درمانی برخلاف درمان های متحرک، تا حدی وابسته به همکاری بیمار می باشد.

طول درمان ارتودنسی ثابت بین 8 تا 18 ماه می باشد ولی براساس نوع ناهنجاری بیمار و شدت مشکل ممکن است بیشتر هم بشود. بیمار در طول دوره ی درمانی ثابت نباید غذاهایی با قوام سفت مثل ته دیگ، بلال، میوه های هسته دار، زیتون و غیره را استفاده نماید. در غیر این صورت براکت از دندان جدا می شود که می بایست براکت جدیدی برای بیمار چسبانده شود که این امر می تواند باعث طولانی شدن زمان درمان و آسیب به دندان گردد. در این دوره بیمار از نظر بهداشت، به مراقبت های خاصی نیاز دارد تا از ایجاد تغییر رنگ و پوسیدگی در دندان ها جلوگیری به عمل آید.

گاهی به دليل عدم همخوانی اندازه ی فک ودندان ها و يا وجود مشکل های فکی متوسط که امکان جفت شدن قابل قبول دندان ها را ميسر نمی کند (وقتی بيمار بعد از بلوغ مراجعه کرده و امکان اصلاح روابط فکی نيست و تمايل به جراحی نيز وجود ندارد)،بايد از دندانهای دائمی بيمار کشيده شود.

معمولاً دو دندان آسيای کوچک بالا يا چهار دندان آسيای کوچک بالا و پايين کشيده می شوند. البته بسته به شرايط ممکن است دندان های ديگر از جمله يک دندان ثنايا (دندان جلو) پايين کشيده شود؛ اما به عنوان يک قانون هرگز نبايد دندان های نيش کشيده شوند (حتی اگر کاملاً بيرون زده باشد بايد دندان پشتی کشيده شود و دندان نيش به جای خود حرکت داده شود)

فواصل ايجاد شده در اثر کشيدن دندان ها با حرکت ساير دندان ها در پايان درمان به طور کامل بسته شده و بيمار هيچ مشکلی از نظر زيبايی، جويدن و يا تکلم نخواهد داشت. گاهی بعد از کشيدن دندان های گفته شده و حرکت ساير دندان ها، فضا برای رويش دندان های عقلی که در مسير رويشی مناسبی باشند، مهيا میشود؛ بنابراين اگر تصميم به درمان ارتودنسی داريد در کشيدن دندان های عقل خود عجله نکنيد مگر اينکه دکتر متخصص ارتودنسی تجويز کند.

ارتودنسی ثابت چیست

ارتودنسی ثابت شامل یك سری براكت های شفاف یا سرامیكی (نامرئی) و یا براكت های فلزی می باشند كه هر كدام از این براكت ها روی دندان چسبانده میشود و تا آخر درمان روی دندان ها ثابت هستند.
هنگام مشاوره رایگان در كلینیك های تخصصی دكتر هادی درویش پور دكتر به شما گزینه انتخابی را توضیح می دهند كه كدام درمان برای شما مناسب تر است. بسیاری از مردم فكر میكنند ارتودنسی محدود به سنین كوچك است در صورتی كه ارتودنسی با روش های نوین و پیشرفته امروزه محدودیت سنی ندارد. ارتودنسی ثابت از جمله مزایایی كه دارد سبب صاف شدن و مرتب شدن دندان ها و طرح لبخندی ایده آل و سفیدتر شدن و تمیز تر شدن دندان ها میشود همچنین احتمال بیماری های لثه را نیز كاهش می دهد .بسیاری از مردم به این باورند كه ارتودنسی ثابت برگشت پذیر است در صورتی كه باید گفت ارتودنسی اگر توسط متخصص ارتودنس ماهر و باتجربه انجام شود نه تنها برگشت پذیر نیست بلكه ١٠٠٪‏ دندان ها سر جای خود قرار گرفته اند و یك متخصص ارتودنسی به راحتی آن را كنترل میكند. مدت زمان درمان ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی توضیح داده میشود كه معمولا اكثر بیماران دكتر هادی درویش پور بین ١٢تا١٥ ماه به درمان خود خاتمه میدهند.البته برای كمتر شدن زمان درمان دكتر درویش پور طرح درمان ویژه ای برای آن دسته از افرادی كه میخواهند زودتر به نتیجه برسند دارند.پیگیری شما برای ملاقات های ماهانه و مراجعه شما سروقت تعیین شده و مراقبت و توصیه های آموزش و بهداشت دهان و دندان به بهترین نتیجه ارتودنسی ثابت شما را كاملا راضی خواهد كرد و بهترین نتیجه و بهترین  طرح لبخند را خواهید گرفت.

ارتودنسی

روش های زیادی برای درمان نامرتبی دندانها وجود دارد كه ارتودنسی ثابت یكی از آن روش ها می باشد.ارتودنسی روشی برای نامرتبی دندان ها است كه امروزه روش عای پیشرفته و نوینی در درمان ناهنجاری دندانی و فكی وجود دارد. ارتودنسی در تهران پیشرفت زیادی كرده است كه متخصصین ارتودنسی زیادی در تهران در تمام نقاط ارتودنسی انجام می دهند برای انجام ارتودنسی بهتر است به یك متخصص ارتودنسی مراجعه شود چون دندانپزشك عمومی تخصص كافی را برای تشخیص ارتودنسی بهتر و برتر را ندارد و ممكن است مشكل ارتودنسی شما و ناهنجاری دندانی و فكی برطرف نشود و در آخر درمان ارتودنسی ناراضی باشید اما با مراجعه به یك متخصص ارتودنسی ماهر و باتجربه میشود اطمینان و اعتماد كامل داشت كه به طرح لبخندی ایده آل خواهید رسید.ارتودنسی علاوه بر مرتب كردن دندان ها طرح لبخند و فرم كلی صورت را هم تغییر می دهد .ارتودنسی در تهران توسط متخصص ارتودنسی كه رتبه برتر و اول را نیز دارند هم انجام میشود .برای انجام ارتودنسی لازم است در مورد پزشك انتخابی خود و اطمینان از تخصص پزشك تمامی گالری عكس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی متخصص ارتودنسی خود را ببینید
ارتودنسی به روش دیمون و ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی لینگوآل جزء روش های جدید ارتودنسی محسوب می شوند كه هزینه ارتودنسی آنها با هزینه ارتودنسی ثابت برای جراحی فك بالا و پایین متفاوت است

ذکر اين نکته نيز مهم است که بايد بدانيد که کشيدن دندان عقل باعث مرتب شدن دندان های جلو نشده و از فضای دندان عقل نمی توان برای منظم کردن دندان های نيش و قدامی استفاده کرد. برای همين گاهی علاوه بر کشيدن دندان های عقل با مسير رويشی نامناسب بايد دندان های آسيای کوچک را نيز برای منظم کردن ساير دندان ها کشيد. به شرط وجود سلامت لثه ها و بافت های نگه دارنده ی دندان ها امکان حرکت دندان ها با ارتودنسی ثابت در هر سنی وجود دارد. گرچه با افزایش سن مختصری سرعت حرکت دندان ها کاهش می یابد. ولی به عنوان یک قانون کلی بهتر است بیمار قبل از بلوغ ویزیت شود تا بتوان از رشد فکین در جهت رفع ناهنجاری ها کمک گرفت. ارتودنسی ثابت به دلیل پیچیدگی و نیاز به ظرافت کاری بالاتر، طولانی بودن مدت درمان، در دوره ی دندانپزشکی عمومی آموزش داده نمی شود و آموزش آن فقط در دوره ی تخصصی ارتودنسی انجام می شود. بنابراین بایستی برای درمان با ارتودنسی ثابت فقط به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد .

حق انتشار محفوظ است ©