شماره: 3
1395/07/22
ارتودنسی دیمون
ارتودنسی دیمون

روش دیمون یکی از پیشرفته ترین روش های درمان ارتودنسی می باشد. معمولا در ارتودنسی ثابت معمولی با استفاده از اورینگ ها و یا کش های ارتودنسی سیم را به براکت نصب می کنند اما در روش دیمون از براکت هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی است مورد استفاده قرار می گیرد در سیستم دیمون (Damon)که به حالت قفل و بستی استفاده می شود و در آنها تعبیه شده است سیم به براکت متصل می شود

روش دیمون

روش دیمون یکی از پیشرفته ترین روش های درمان ارتودنسی می باشد. معمولا در ارتودنسی ثابت معمولی با استفاده از اورینگ ها و یا کش های ارتودنسی سیم را به براکت نصب می کنند اما در روش دیمون از براکت هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی است مورد استفاده قرار می گیرد در سیستم دیمون (Damon)که به حالت قفل و بستی استفاده می شود و در آنها تعبیه شده است سیم به براکت متصل می شود . در روش پیشرفته دیمون براکت ها طوری تعبیه شده است که دیگر نیاز به اورینگ های رنگی یا همان کشهای کوچک در اطراف هر کدام از براکت ها نیست و در نتیجه بیمار ارتودنسی می تواند به راحتی برای بهداشت دهان و دندان بهتر و دقیق تر اطراف سیم و براکت ها را تمیز کند. در حالی که در روش ارتودنسی معمولی احتمال اینکه مواد غذایی در اطراف کش ها  و براکت ها تجمع نمایند بیشتر است و رعایت بهداشت دهان و دندان را به ویژه برای کودکان نابالغ و یا کم سن دچار مشکل می کند. در این سیستم بهداشت اطراف کش ها و براکت ها بهبود یافته و مشکل تغییر رنگ کش ها در ارتودنسی معمولی را از بین برده است.

نکات مهم ضعف و قوت در ارتودنسی دیمون

در رابطه با سیستم دیمون لازم به ذکر است گفته های بسیاری از جمله کشیدن یا نکشیدن دندان -کاهش طول درمان ارتونسی ، افزایش فاصله بین ویزیت های بیمار و مراجعه به مطب در روش ارتودنسی دیمون ، کاهش درد بیمار شده است اما باید اعلام کرد تمام این موارد بستگی به نوع ناهنجاری دندانی و یا فکی بیمار، سن بیمار مراجعه کننده برای درمان ، شدت مشکل دندانی و فکی بیمار و بسیاری از مشکلات بیولوژیک دارد که از هر بیمار به بیمار دیگر متغییر است و اگر بیمار توسط یک متخصص ارتودنسی حاذق معاینه شود تمام این موارد مشخص می شود که بیمار نیاز به کشیدن دندان دارد یا ندارد و طول مدت درمان ارتودنسی برای وی چقدر است . در حقیقت تصمیم گیری نهایی در خصوص نیاز یا عدم نیاز به کشیدن دندان جهت درمان ارتودنسی بر عهده روش ارتودنسی نیست و اینکه نیاز به کشیدن دندان دارد یا نه توسط متخصص ارتودنسی و صلاحدید ایشان گفته می شود و همچنین نوع ناهنجاری دندانی یا فکی بیمار دارد.از گذشته تا به امروز علی رغم پیشرفت هایی که در ابزارهای درمان ارتودنسی صورت گرفته است ، اما هنوز روش درمانی که بتواند مدت زمان درمان را به صورت قابل توجهی کاهش دهد ، معرفی نشده است . در رابطه با کاهش طول مدت درمان با این سیستم مقالات زیادی وجود دارد ، در ارتباط با کاهش میزان درد ارتودنسی با استفاده از سیستم دیمون باید گفت در چند روز اول بعد از گذاشتن دستگاه ارتودنسی مقداری درد و ناراحتی جزئی وجود دارد . اما باید گفت تفاوت و تناقض چشمگیری در مقدار درد با استفاده از سیستم دیمون و روش های ارتودنسی معمولی وجود ندارد .

تسهیل درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان توسط روش دیمون

سیستم ارتودنسی دیمون به دلیل اعمال نیروی کمتر به دندانها می تواند به تدریج باعث افزایش عرض قوس فک همراه با تشکیل استخوان اطراف دندانها گردد. از طرفی به علت نیروی اندک دیمون، برآمده شدن دندانهای جلویی در جریان درمان ارتودنسی بدون کشیدن نسبت به ارتودنسی معمولی کمتر خواهد بود. بنابراین در مواردی از بیماران ارتودنسی که به صلاح متخصص ارتودنسی درمان بیمار بدون کشیدن دندان انجام شود ارتودنسی دیمون درمان مناسبی می باشد. 
از جملا معایب ارتودنسی دیمون نسبت به ارتودنسی معمولی هزینه بالاتر درمان ارتودنسی دیمون می باشد
با این وجود مزایای درمان ارتودنسی دیمون با این روش به قیمت بالاتر آن می ارزد. البته هزینه ارتودنسی دیمون از بیماری به بیمار دیگر بنابر مشکل دندانی فکی و نیازهای اختصاصی هر فرد تفاوت دارد
البته برای کودکان نیز ارتودنسی ثابت معمولی به دلیل علاقه کودکان به اورینگ ها یا کش های رنگی مناسب تر است اما براکت های دیمون، خود باز شونده بوده و به کش های دور براکت یا همان (اورینگ) نیازی ندارند.
 

حق انتشار محفوظ است ©